Dveřní systémy pro vestavěné skříně

10. 11. 2011, 12:53

Vestavěné skříně

U běžných skříní převažují klasické jedno či dvoukřídlé dveře otvírající se ven, čímž se zvyšuje nárok na volný prostor před skříní. U vestavěných skříní se však častěji používají dveře posuvné, konstruované tak, aby byl možný přístup do všech částí vestavěné skříně. Pohodlný přístup k celému prostoru vestavěné skříně najednou umožňuje systém skládacích dveří.

Dveřní systémy pro vestavěné skříně rozeznáváme tedy posuvné, skládací či klasické otočné. Vlastní dveře u posuvných i skládacích systémů bývají uloženy v ložiscích na pojezdech pro zajištění snadného a bezhlučného posunu dveří. Podle způsobu uložení mohou být dveře vedeny jak v pojezdech spodních i horních, nebo bývá jeden z pojezdů nahrazen jen vedením dveří či v případě horního pojezdu zůstávají dveře jen zavěšeny bez spodního vedení. U otočných dveří se k zavěšení dveří používají klasické dveřní panty.

popis

Vestavěné skříně se staly pojmem především u bytů v panelové výstavbě, kde s výjimkou kuchyní a případně ložnic úplně vytlačily klasické skříně, jejichž umístění by však v malých panelových bytech bylo stejně problematické. V dnešní době však pro svou praktičnost získávají vestavěné skříně znovu na popularitě a firem, které na českém trhu nabízejí tento druh nábytku na míru neustále přibývá.

Výhodou vestavěných skříní oproti klasickým je kromě potřeby menšího prostoru před skříní i možnost využití celého prostoru od podlahy až po strop a to jak s dveřmi jednolitými po celé výšce místnosti, či dělenými a vymezujícími tak prostory méně často frekventované. Hospodyňky pak uvítají, že nemusí utírat prach na skříních.

Někdy se dokonce využívá posuvných či skládacích dveří jen k omezení výklenků v bytě pro získání oddělených prostor na př. pro spíž nebo úklidovou komoru. Nepatrnou nevýhodou posuvných či skládacích dveří u vestavěných skříní je, že oproti klasickým dveřím zaberou o cca 10 cm více vnitřního prostoru skříně, ve kterém se na pojezdech pohybují. Všechny typy dveří u vestavěných skříní mohou být samozřejmě i zamykatelné na klíč.

Výplně dveří jsou nabízeny v mnoha provedeních od lakovaných, dýhovaných, kazetových, laminových až po prosklené či zrcadlové. Dalšími doplňky vestavěných skříní bývají panty včetně tlumení, výsuvy včetně tlumení, kravatníky, kalhotníky, sklopené a výsuvné šatní tyče či zásuvky a košíky.

Zobrazení: 204156 Hodnocení:
diskuze
Počet komentářů: 6

Nejdiskutovanější
Článek: Vestavěné skříně na míru Počet komentářu: 17
Článek: Vestavěné skříně - chytrá volba Počet komentářu: 16
Článek: Kam s oděvy? Do vestavěné skříně Počet komentářu: 12
Článek: Vestavěné skříně - Řešení nedostatku prostoru Počet komentářu: 12
Článek: Vestavěné skříně a jiné úložné prostory Počet komentářu: 11
naše zboží

Poslední diskuze
Článek: Vestavěné skříně na míru Datum posledního komentáře: 27.3.2014
Článek: Vestavěné skříně a jiné úložné prostory Datum posledního komentáře: 9.3.2012
Článek: Kam s oděvy? Do vestavěné skříně Datum posledního komentáře: 9.3.2012
Článek: Vestavěné skříně rady a tipy Datum posledního komentáře: 3.1.2012
Článek: Interiéry s.r.o Datum posledního komentáře: 9.3.2012